Reakcija HKOIG-a: Geodetski elaborati i parcelacija zemljišta – važne smjernice za stručnost i pravnu sigurnost

Reakcija HKOIG-a: Geodetski elaborati i parcelacija zemljišta – važne smjernice za stručnost i pravnu sigurnost

Ovlašteni inženjeri geodezije dužni su sve zadatke rješavati savjesno s punom pažnjom, znanjem i iskustvom

Potaknuta medijskim objavama u kojima se obrađuje proces parcelacije na zadarskom Bilom Brigu, Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije (HKOIG) smatra se dužnom reagirati. 

Iako je spomenuti slučaj pod nadzorom Državnog inspektorata i Građevinske inspekcije, koji će utvrditi eventualne nepravilnosti, želimo istaknuti kako su, prilikom izrade geodetskog elaborata, ovlašteni inženjeri geodezije dužni podatke o granicama katastarskih čestica, a koje su na terenu obilježene vidljivim trajnim oznakama, prikupiti u okviru zakonom propisane točnosti. Većina kolega taj postupak obavlja savjesno i u skladu s pravilima struke.

Zadaća svakog geodeta jest, u skladu s pravilima struke, pružiti stručne savjete koji doprinose očuvanju prostora te omogućuju njegovo učinkovitije i pametnije upravljanje. Iako geodeti ne donose prostorne planove, mogu pomoći projektantima i investitorima donijeti informirane i kvalitetne odluke za optimalno korištenje prostora i veću iskoristivost zemljišta na dobrobit cijele zajednice.

Apeliramo stoga na sve kolege da su obavezni izbjeći sve poslove koji bi mogli ugroziti njihovu nepristranost ili dovesti do sukoba interesa radi stjecanja neposredne ili posredne financijske koristi. O takvim su situacijama dužni obavijestiti Komoru. Ovlašteni inženjeri geodezije odgovorni su za stručnost obavljenog posla djelovanjem u skladu s važećom zakonskom regulativom. 

Mišljenja smo da bi u postupku izdavanja građevinskih dozvola, zakonskom regulativom trebalo propisati definiranje područja interesa koje ne bi obuhvaćalo samo nositelje prava na susjednim česticama, čime bi se podigla razina pravne sigurnosti za sve sudionike postupka.

Podsjetimo, svaka promjena na nekretnini koja utječe na podatke upisane u katastarski operat temelj je za izradu geodetskog elaborata, a istu su vlasnici dužni prijaviti u roku od 90 dana. Evidentiranjem tih promjena u katastru osigurava se pravna sigurnost vlasništva, sprječavaju eventualne uzurpacije i doprinosi transparentnosti te pravnoj i prostornoj sigurnosti. 

Katastarske čestice formiraju se sukladno aktima prostornog uređenja i gradnje, sudskim presudama, ali i u svrhu usklađenja stvarnog stanja na terenu sa stanjem u službenim evidencijama. Pritom je neophodno na terenu prikupiti sve podatke o postojećem stanju nekretnina, postojećim evidencijama i nositeljima prava predmetnog obuhvata i susjednih nositelja prava, te u suradnji s istima jednoznačno utvrditi točno stanje tijeka međa kako bi se izbjegle eventualne sporne situacije.

Od 1. siječnja 2025. godine na snazi su Izmjene i dopune Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina u kojima se poseban naglasak stavlja na prisustvo nositelja prava na susjednim katastarskim česticama prilikom obilježavanja granica zemljišta vidljivim trajnim oznakama. Za očekivati je da će nova pravila spriječiti nesavjesna postupanja pojedinih kolega, kakva ovom prilikom nedvosmisleno osuđujemo. 

Geodetski stručnjaci obavljaju važan i odgovoran posao jer je točna evidencija nekretnina preduvjet za pravnu sigurnost i gospodarski razvoj. Većina kolega se prema svojim dužnostima odnosi savjesno i odgovorno, a stekne li netko saznanja o postupanjima koja nisu zakonita niti etična, molimo da takve nepravilnosti prijavi nadležnim institucijama – HKOIG-u, Državnoj geodetskoj upravi i pravosudnim tijelima. 

Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije